MATH COURT 
RESULTS 2005 - 2010

****

COMPETITON WEB SITE

CLICK HERE

****

Questions?

 

 E-Mail: cnmimathcourt@gmail.com

 

***********

RESULTS 2009-2010

 

***********

 

RESULTS

FEBRUARY 2010

COMPETITION

ALG I - A1

ALG 2 - A1

1

Na Hyun Kim

LISS

1

Na Hyun Kim

LISS

1

Jessica Lee

MBA

1

Jessica Lee

MBA

2

Jan Alcantara

SSHS

2

Doyi Lee

SSHS

3

Michael Sheu

MBA

2

Jun Hyeong Lee

MBA

3

Doyi Lee

SSHS

3

Jan Alcantara

SSHS

3

Jesse Palacios

SSHS

ALG I - A2

3

Michael Sheu

MBA

1

Min Seok Kim

MBA

2

Eun Joo Kim

GCA

ALG 2 - A2

3

Reina Perez

CCA

1

Reina Perez

CCA

4

Soo Jin Choi

SSHS

2

Eun Jung Kim

GCA

4

Eun Jung Kim

GCA

2

Eun Joo Kim

GCA

3

Keno Iwa San Pablo

MCS

ALG I - A3

3

Suk Koo Kim

MBA

1

Ji Hoon Choi

MBA

3

Young Eun Lee

MBA

2

Peter Cho

GCA

2

Han Byol Yu

MBA

ALG 2 - A3

3

Chan Min Park

MCS

1

Manatsu Omori

MBA

3

De Sung Yoon

MCS

2

Jun Han

SSHS

3

Jun Han

SSHS

2

De Sung Yoon

MCS

ALG I - A4

2

Han Sol Yu

MBA

1

Kim, Hyo Jeong

MHS

2

Han Byol Yu

MBA

2

Bomi Lee

SSHS

3

Feng Lizama

MCS

ALG 2 - A4

3

Melchor, Holley

MHS

1

Kim, Hyo Jeong

MHS

3

Lourence Camacho

MCS

2

Lourence Camacho

MCS

2

Bomi Lee

SSHS

ALG I - A5

1

Min Choi

GCA

ALG 2 - A5

1

Hwa Jin Jung

MCS

1

Hanbert Jeong

MBA

2

Hanbert Jeong

MBA

1

Min Jung Song

SSHS

2

Jun, Yesol

MHS

1

Hwa Jin Jung

MCS

3

Min Jung Song

SSHS

2

So Jung Song

SSHS

3

Ji Min Chung(Olivia)

LISS

2

Jun Hwan Bae

MCS

2

Bal Eum Hong

MBA

2

Sixu Wang

SIS

2

Jun, Yesol

MHS

2

Ji Min Chung(Olivia)

LISS

 

6th Grade A8 - GEO/MSMT

7th Grade E12 - GEO/MSMT

7th Grade E15 - DSP

8th Grade B6 - GEO/MSMT

1

Jeff Cheon

DAN

1

Jee Hyun Lee

SCS

1

Maniacop, Yoneil

HJHS

1

Hye Seon Cheong

CCA

2

Kelvin Jack Deleon Guerrero

KOB

1

Belle Ha

CCA

1

Hermogenes, Daril

HJHS

2

Hye Young Oh

MBA

3

Neil Conti

GCA

2

Sarah Kim

MBA

2

Li, Bruce

HJHS

3

Sun Gyu Lim

SAEF

3

Einreb Bismanos

KOB

2

Josh Mostales

CCA

2

Quan, Richard

HJHS

4

Eron Constante

SCS

3

Kevin Rhee

CCA

3

Esther Choi

MBA

2

Estoque, Benjielito

HJHS

5

Lina Lee

CCA

3

Grant Rhee

CCA

2

Bandales, joann

HJHS

5

Kanata Omori

MBA

6th Grade A8 - DSP

7th Grade E12 - DSP

8th Grade B6 - DSP

1

Kelvin Jack Deleon Guerrero

KOB

1

Jee Hyun Lee

SCS

1

Hye Young Oh

MBA

2

Einreb Bismanos

KOB

2

Belle Ha

CCA

2

Hye Seon Cheong

CCA

2

Neil Conti

GCA

3

Alina Yoon

MBA

3

Kanata Omori

MBA

3

Lily Jean Bautista

CHA

3

Esther Choi

MBA

4

Lina Lee

CCA

3

Jeff Cheon

DAN

4

Josh Mostales

CCA

4

Eron Constante

SCS

3

Kevin Rhee

CCA

4

Regis Perez

CCA

6th Grade A9 - GEO/MSMT

7th Grade E14 - GEO/MSMT

8th Grade B7 - GEO/MSMT

1

Masrur Alam

WSR

1

Won Woo Choi

MBA

1

Yoon Jae Won

SCS

1

Dong Hee Im

MCS

2

Kevin Hwang

CCA

2

Trudy Moon

CCA

1

Jasmine Gortayo

GCA

3

Yong Koo Kim

MBA

2

Hyun Suk Kang

MBA

2

Jason Lee

SCS

3

Steven Choi

SCS

3

Ah Hee Son

MBA

2

Jun Pyo Jeon

SCS

4

Dong Ha Lee

GCA

3

Yui Ito

CCA

2

Joel Jang

SCS

4

William Fong

SCS

4

Bill Song

SIS

6th Grade A9 - DSP

7th Grade E14 - DSP

8th Grade B7 - DSP

1

Kyle Flores

DAN

1

Won Woo Choi

MBA

1

Hyun Suk Kang

MBA

2

Orlando Santos

DAN

2

Dong Ha Lee

GCA

1

Bill Song

SIS

3

Jun Pyo Jeon

SCS

2

Kevin Hwang

CCA

2

Trudy Moon

CCA

4

Terrence Blanca

KOB

3

Yuna Lee

CCA

2

Valentin Paik

SCS

3

Yena Choi

MBA

3

Yoon Jae Won

SCS

3

Michelle Sablan

CHA

3

Kanani Lee

SCS

6th Grade A10 - GEO/MSMT

3

William Fong

SCS

8th Grade B8 - GEO/MSMT

1

Quinton Ramsey

SCS

3

Seo Yoon Ko

MBA

1

Kwon, Soo Hyung

HJHS

2

Jeo Seo

DAN

3

Reyes , Paolo

CHA

2

DLGuerrero, Keanah

HJHS

3

Ryu Tanzawa

SCS

2

Banaag, Johnri

HJHS

4

Kristine Laurio

KOB

7th Grade E15 - GEO/MSMT

2

Lee, Eun Hye

HJHS

5

Cathryn Javier

MCS

1

Bandales, joann

HJHS

2

Pasion, Gino

HJHS

5

Jenny Kang

DAN

1

Ginny Wu

MCS

2

Aranda, Harold

HJHS

6th Grade A10 - DSP

2

Estoque, Benjielito

HJHS

2

Pineda, Jace

HJHS

1

Quinton Ramsey

SCS

2

Choi, Wooseok

HJHS

2

Guardian, Jorem

HJHS

2

Kristine Laurio

KOB

2

Hermogenes, Daril

HJHS

3

Jeo Seo

DAN

8th Grade B8 - DSP

3

Marchie Fernandez

KOB

1

Kwon, Soo Hyung

HJHS

4

Jenny Kang

DAN

2

DLGuerrero, Keanah

HJHS

2

Pineda, Jace

HJHS

3

Lee, Eun Hye

HJHS

 

 

 

PRELIMINARY ROUND RESULTS

DECEMBER 2009

REGIONAL COMPETITION

High School ALGEBRA I C103

 

High School GEOMETRY C103

PLACE

NAME

SCHOOL

 

PLACE

NAME

SCHOOL

1st

Ji Hoon Choi

MBA

 

1st

Jeremiah Perez

CCA

2nd

Kristine Leynes

MBA

 

2nd

Soo Jin Choi

SSHS

2nd

Yong Hwa Choi

MBA

 

3rd

Minchong Kang

SSHS

2nd

Kim, Hyo Jeong

MHS

 

3rd

Liu, Limeng

MHS

3rd

Se Young Hwang

MBA

 

3rd

Esther Eo

MBA

3rd

Suk Koo Kim

MBA

 

 

 

 

3rd

Jun, Yesol

MHS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High School ALGEBRA I C104

 

High School GEOMETRY C104

PLACE

NAME

SCHOOL

 

PLACE

NAME

SCHOOL

1st

Min Jung Song

SSHS

 

1st

Hanbert Jeong

MBA

1st

Sun Kyung Kim

GCA

 

2nd

Ham, Sung Hoon

NMA

2nd

Soo Jin Choi

SSHS

 

2nd

Melchor, Holley

MHS

3rd

Han Byol Yu

MBA

 

2nd

Reina Perez

CCA

3rd

So Jung Song

SSHS

 

2nd

Jae Oh

GCA

3rd

CJ Libut

GCA

 

2nd

Sun Kyung Kim

GCA

3rd

Jessica Lee

MBA

 

2nd

Jessica Lee

MBA

 

 

 

 

 

 

 

High School ALGEBRA II C103

 

High School ALGEBRA II C104

PLACE

NAME

SCHOOL

 

PLACE

NAME

SCHOOL

1st

Hanbert Jeong

MBA

 

1st

Joe Jang

SSHS

2nd

Jeremiah Perez

CCA

 

1st

Kim, Hyo Jeong

MHS

3rd

Kim, Kyeong Bin Kevin

NMA

 

2nd

Han Byol Yu

MBA

4th

Jun Hyeong Lee

MBA

 

2nd

Manatsu Omori

MBA

5th

Tumbaga, Ardel

MHS

 

2nd

Jun, Yesol

MHS

5th

Liu, Limeng

MHS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FINAL ROUND RESULTS

DECEMBER 2009

REGIONAL COMPETITION

 

GEOMETRY

 

 

 

 

 

PLACE

NAME

SCHOOL

 

 

 

 

Gold

Jeremiah Perez

CCA

 

 

 

 

Silver

Hanbert Jeong

MBA

 

 

 

 

Bronze

Soo Jin Choi

SSHS

 

 

 

 

4th

Esther Eo

MBA

 

 

 

 

5th

Reina Perez

CCA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALGEBRA

II

 

 

 

ALGEBRA I

 

PLACE

NAME

SCHOOL

 

PLACE

NAME

SCHOOL

Gold

Hanbert Jeong

MBA

 

Gold

Sun Kyung Kim

GCA

Silver

Manatsu Omori

MBA

 

Silver

Min Jung Song

SSHS

Bronze

Joe Jang

SSHS

 

Bronze

Jun, Yesol

MHS

4th

Taek Han Yoon

SIS

 

4th

Han Byol Yu

MBA

5th

Kim, Hyo Jeong

MHS

 

5th

Minchong Kang

SSHS

 

 

 

 

 

 

 

 

*******

 

 

6-12 Math Court

November 14, 2009 Results KHS

6 MSGeo  Rm. H104

6 MSGeo  Rm. A102

6 MSGeo  Rm. A103

Place

Code

School

Place

Code

School

Place

Code

School

1st

M60050

SCS

1st

M60067

WSR

1st

M60012

SCS

2nd

M60007

KOB

2nd

M60040

DAN

1st

M60048

KOB

3rd

M60064

WSR

3rd

M60047

DAN

2nd

M60071

WSR

3rd

M60029

CCA

4th

M60034

DAN

3rd

M60078

GCA

3rd

M60027

KOB

5th

M60069

SCS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 DSP  Rm. H104

6 DSP  Rm. A102

6 DSP  Rm. A103

Place

Code

School

Place

Code

School

Place

Code

School

1st

M60027

KOB

1st

M60047

DAN

1st

M60048

KOB

2nd

M60050

SCS

2nd

M60023

SCS

1st

M60012

SCS

3rd

M60015

DAN

3rd

M60034

DAN

2nd

M60049

CHA

4th

M60029

CCA

4th

M60067

WSR

2nd

M60039

CHA

4th

M60014

DAN

5th

M60036

CHA

3rd

M60016

SCS

 

 

 

5th

M60038

KOB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 MSGeo  Rm.  B103

7 MSGeo  Rm.  B104

7 MSGeo  Rm. NBC101

Place

Code

School

Place

Code

School

Place

Code

School

1st

M70127

GCA

1st

M70146

MBA

1st

M70065

LISS

2nd

M70014

HJHS

2nd

M70060

SCS

2nd

M70143

MBA

3rd

M70016

CCA

3rd

M70051

CCA

2nd

M70067

CCA

4th

M70111

SCS

4th

M70136

MBA

3rd

M70148

MBA

 

 

 

4th

M70039

CHA

4th

M70144

MBA