COMPETITION RESULTS
MARIANAS HIGH SCHOOL

 

(SCROLL DOWN FOR EACH SECTION)

 

PGFC (K-2 and 3-5)

NJFL

NFL

THESPIAN

 

To:
Int.ernational Thespian Society
Overall 
Competition Standings

 

 

(FOR CORRECTIONS PLEASE E-MAIL: wpr_nfl@hotmail.com)

 

 

PGFC

 

Kinder.-2nd. Division

 

 

December 4, 2004 Marianas High School

 

 

Code

Event: DI A

School

 

Code

Event: DI B

School

1

V106

Tricia Magallano

JGI

1

T100

Ashley Gascon

WSR

2

V101

Joveva Guiao

JGI

2

V125

Ronel Ague

JGI

3

V103

Renee Blanco

JGI

3

V123

Robert Solis

JGI

4

V102

Zarinae Sapong

JGI

4

C100

Anne Marie Cruz

GES

5

N1

Melissa Borja

SVS

5

V113

Bert Magallano

JGI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: HI

School

 

Code

Event: RFNC

School

1

J1

Mikey Johnson

LAB

1

Y117

Jeromalyn Santos

KAG

2

J4

Nadia Zahid

LAB

2

K126

Francis Dalusung

GCA

3

N13

Joshua Garcia

SVS

3

L327

Grace Tolentino

MCS

4

N46

Jacklyn Garote

SVS

4

AA17

Carla Jara Plasin

GHI

5

K128

Angela Cruz

GCA

5

N24

Justine Camacho

SVS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: IMP A

School

 

Code

IMP B

School

1

N21

Judy Ann Sanchez

SVS

1

A100

Danny Hunter

SVS

2

N10

Angelica Roman

SVS

2

N19

Vicasha Camacho

SVS

3

T109

Marielle Gariguez

WSR

3

T114

Jesse John Blas

WSR

4

N11

Shezille Pua

SVS

4

K146

Maria Bansil

GCA

5

Y114

Dionne DeLeon Guerreo

KAG

5

L330

Anthony Tiu

MCS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: IMP C

School

 

Code

Event: RF MA

School

1

L335

Lou Gascon

MCS

1

T100

Ashley Gascon

WSR

2

K173

Tyra Santos

GCA

2

L335

Lou Gascon

MCS

3

Y117

Jeromalyn Santos

KAG

3

V106

Tricia Magallano

JGI

4

N120

Jaydene Camacho

SVS

4

T105

Mikee Campo

WSR

5

K144

Isaac Anderson

GCA

5

K143

Trixie Achas

GCA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: RF MB

School

 

Code

Event: RF MC

School

1

Y127

Arianne Narvaes

KAG

1

J1

Mikey Johnson

LAB

2

K150

Katrina Punzalan

GCA

2

AA10

Jenny Itgbijun

GHI

3

C100

Anne Marie Cruz

GES

3

A111

Chris Cepeda

SIS

4

AA7

Sherinah Area

GHI

4

L334

Ashley Ayuyu

MCS

5

A7

Alissah Foster

SIS

5

T114

Jesse John Blas

WSR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: RF NA

School

 

Code

Event: RF NB

School

1

J114

Diane DeLeon Guerrero

KAG

1

K173

Tyra Santos

GCA

2

N46

Jacklyn Garote

SVS

2

Y116

Trinalynn Santos

KAG

3

N3

Kayana Sablan

SVS

3

Y120

Mebric Navisaga

KAG

4

N21

Melissa Borja

SVS

4

K175

Hanako Shirata

GCA

5

M75

Shane Ann Cabacha

OES

5

N26

Franica Masga

SVS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: CSPEAK A

School

 

Code

Event: CSPEAK B

School

1

V105

Serafina Rohoyawa

JGI

1

AA6

Cassandra P.

GHI

 

V101

Joveva Guiao

 

 

AA7

Shekinah Armea

 

 

V102

Zarinae Sapong

 

 

AA9

Riselle Leong

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

AA14

Frits Trinidad

GHI

2

V112

Kemuel Aguilar

JHI

 

AA18

Joanna Ridge

 

 

V113

Bert Magallano

 

 

AA15

Tiffany Madlaiubiad

 

 

V114

Chekaina Coloma

 

 

AA16

Ann Norcio

 

 

V115

Andie Rodeo

 

 

AA17

Carla Jara Plasin

 

 

 

 

 

3

V107

Jana Renales

 

3

T104

Roselyn Tanghal

WSR

 

V108

Sheinna Materum

JGI

 

T105

Mikee Campo

 

 

V109

John Christian Piring

 

 

T114

Jesse John Blas

 

 

 

 

 

 

T116

Audrey Skilang

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

C100

Ann Marie Cruz

GES

4

C109

Roland Angeles

GES

 

C101

Stephane Esbayos

 

 

C112

Allan Ocaya

 

 

C102

Jasmin Blesock

 

 

C105

Daime Rivera

 

 

C106

Jenifer Dela Cruz

 

 

C117

Edgardo Baconawa

 

 

C107

Ted Vivero

 

 

C113

James Ocaua

 

5

N20

Jaydene Camacho

SVS

5

DD101

Nicole Arenovski

WP

 

N21

Judy Ann Sanchez

 

 

DD102

Danica Baron

 

 

N22

Thomas Sablan

 

 

DD103

Victoria Chentsova

 

 

N23

Mikayla Lopez

 

 

 

 

 

 

N24

Justine Camacho

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: DUO A

School

 

 

 

 

1

V101

Joveva Guiao

JGI

 

 

 

 

 

V102

Zarinae Sapong

 

 

 

 

 

2

V107

Jana Renales

JGI

 

 

 

 

 

V108

Sheinna Materum

 

 

 

 

 

3

V126

Carl Dela Cruz

JGI

 

 

 

 

 

VMDC

?

 

 

 

 

 

4

T113

Renz Yutuc

WSR

 

 

 

 

 

T117

Jethro Cruz

 

 

 

 

 

5

N20

Jaydene Camacho

SVS

 

 

 

 

 

N21

Judy Ann Sanchez

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3rd.-5th. Division

 

December 4, 2004 Marianas High School

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: RF NA

School

 

Code

Event: RF NB

 

1

X6

Zada Rios

TAN

1

Y2

JustinArangorin

KAG

2

D9

Roxanne Duenas

SAES

2

U25

Christionica Taisacan

DAN

3

N266

Patricia Metran

SVS

3

A3

Rachel Santos

SIS

4

U12

Deseree Cabrera

DAN

4

K264

???

GCA

5

J104

Kanani Lee

LAB

5

M97

Mary Deala

OES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: RF NC

School

 

Code

Event: RF ND

School

1

K203

Rinel Chargualaf

GCA

1

Y1

Allyssa Aragorin

KAG

2

N285

Sarah Cabaluna

SVS

2

L91

Aiyisha Roberto

MCS

3

L72

Audrey Cabrera

MCS

3

X12

Mark King

TAN

4

L11

Mardee Teregeyo

MCS

4

M86

Caitlyn Chargualaf

DES

5

M98

Justin Cayading

OES

5

L92

Ken Raybautista

MCS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: RF NE

School

 

Code

Event: RF MA

School

1

X11

Toni Yamada

TAN

1

L49

Carey Demapan

MCS

2

DD6

Min JooJung

WPS

2

Y7

Angela Iriarte

KAG

3

M68

John Lamberto

OES

3

C7

Deza Rivera

GES

4

K213

Kadmiel Ray

GCA

4

DD1

Zoe Travis

WP

5

N245

Julius Inocencio

SVS

5

D16

Raynalynn Sablan

SAES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: RF MB

School

 

Code

Event: RF MC

School

1

U4

Charmaine Leavitt

DAN

1

L33

John Saludez

MCS

2

L31

Kimberly Sablan

MCS

2

T42

Ruth Palacios

WSR

3

DD4

Able Pellegrino

WPS

3

M65

Monique Flaherty

OES

4

N254

Mikky Vargas

SVS

4

N232

Koryn Aguon

SVS

5

N262

Gilda Ogarro

SVS

5

N270

Mark Liban

SVS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: RF MD

School

 

Code

Event: RF ME

School

1

K200

Aldreen Adriano

GCA

1

A1

Noah Conrad

SIS

2

X7

Kyle Butters

TAN

2

N322

???

SVS

3

A2

Christ Barry

SIS

3

U7

Shelane Borja

DAN

4

N249

Nikko DLG

SVS

4

K215

Keena Ta

GCA

5

L36

Doyee Lee

MCS

5

M53

Rachel Rebuenog

OES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Evnet: IMP B

School

 

Code

Event: IMP A

School

1

N227

Edu Banaag

SVS

1

T23

Kimberly Vitug

WSR

2

A2

Christ Barry

SIS

2

DD1

Zoe Travis

WPS

3

N257

Kimberly Hipolito

SVS

3

A1

Noah Conrad

SIS

4

N210

Nikki Teregeyo

SVS

4

N281

Artiel Castillo

SVS

5

M58

Franklin Ebuen

OES

5

N278

Jesus Sablan

SVS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: IMP D

School

 

Code

Event: IMP C

School

1

N232

Koryn Aguon

SVS

1

K263

Angela Mamaril

GCA

2

L18

Andrea Manese

MCS

2

T29

Trixia Limes

WSR

3

T1

Noemee Benig

WSR

3

N243

Hope Gomez

SVS

4

L50

Lourence Camacho

MCS

4

N245

Julius Inocencio

SVS

5

N250

Jyla Cunanan

SVS

5

A3

Rachel Sachs

SIS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: DI A

School

 

Code

Event: IMP E

School

1

D8

Ray Mark Denora

SAES

1

N270

Mark Liban

SVS

2

K213

Kadmiel Ray

GCA

2

A4

Sarah Kim

SIS

3

K201

Raiza Aquino

GCA

3

C7

Deza Rivera

GES

4

V1

Elilai Pialug

JGI

4

T25

Salustia Limes

WSR

5

C1

Zalika Joyner

GES

5

X25

Peter Lieto

TAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: DIC

School

 

Code

Events: DI B

School

1

K200

Aldreen Adriano

GCA

1

K205

Katrina Cruz

GCA

2

N283

Jefrey Garote

SVS

2

U102

Deeshya Seman

DAN

3

U33

Michael Santos

DAN

3

Y20

Sheanna Hocog

KAG

4

M64

Michelle Ngrbabul

OES

4

V3

Chiantee Rosette

JGI

5

M39

Karl Reyes

OES

5

M38

Azenith Aguirre

DES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: HI B

School

 

Code

Event: HI A

School

1

N271

Liezel Tiples

SVS

1

C1

Zalika Joyner

GES

2

L18

Andrea Manese

MCS

2

M64

Michelle Ngirbabul

OES

3

N254

Mikky Vargas

SVS

3

N227

Edu Banaag

SVS

4

C42

Shanna Chong

GES

4

C32

Rikel Taro

GES

5

N286

Darren Cajipo

SVS

5

M48

Razal Buniag

OES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: DUO A

School

 

Code

Event: HI C

School

1

V1

Elilai Pialug

JGI

1

L33

John Gilbert Saludez

MCS

 

V3

Chiantee Rosette

 

2

T30

Lorenzo Oboza

WSR

2

M64

Michelle Ngirbabul

OES

3

D11

Dayanara Flores

SAES

 

M65

Monique Flaherty

 

4

M65

Monique Flaherty

OES

3

C36

Marjorie Cuerdo

GES

5

L20

Carlos Monalo

MCS

 

C37

Alrose Atienza

 

 

 

 

 

4

C28

Ohmar Nawaz

GES

 

 

 

 

 

C32

Rikel Taro

 

 

 

 

 

5

C25

Crosby Schultz

GES

 

 

 

 

 

C27

David Hosono

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: DUO C

School

 

Code

Event: DUO B

School

1

K261

Suk Koo Kim

GCA

1

L14

Joo Hee Kim

MCS

 

K260

Dong Hee Im

 

 

L85

Joo Yeon Shon

 

2

T23

Kimberly Vitug

WSR

2

N243

Hope Gomez

SVS

 

T25

Salustia Limes

 

 

N244

Roman Tudela

 

3

C40

? DelaCruz

GES

3

V2

Ciuss Mostales

JGI

 

C41

Kirstan Ledford

 

 

V4

Arriane Materum

 

4

L49

Carey Demapan

MCS

4

T32

Elaine Limes

WSR

 

L19

Daniku Borja

 

 

T29

Trixia Limes

 

5

C26

Madison Schultz

GES

5

N284

Sheri Lagas

SVS

 

C29

Ann Margaret Pua

 

 

N285

Sarah Cabaluna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: CSPEAK A

School

 

Code

Event: CSPEAK B

School

1

L32

Ju Ri Choi

MCS

1

N250

Jyla Cunann

SVS

 

L33

John Saludez

 

 

N252

Errenn Bodilles

 

 

L72

Audrey Cabrera

 

 

N253

Kassie Takai

 

 

L95

Julcristener Venus

 

 

N256

Maragrita Tudela

 

 

 

 

 

 

N251

Kevin Calbio

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

V1

Elilai Pialug

JGI

2

D3

Royze Banados

SAES

 

V2

Ciuss Mostales

 

 

D8

Ray Mark Denora

 

 

V3

Chaiantee Rosete

 

 

D11

Dayanara Flores

 

 

V4

Arriane Materum

 

 

D15

Jan Reyes

 

 

 

 

 

 

D16

Raynalynn Sablan

 

3

M37

Angela Romolor

OES

3

L1

Angeliya Lizama

MCS

 

M82

Derek Daquioag

 

 

L2

Adrianne Adriano

 

 

M60

Leight Anne Gases

 

 

L5

Franchesca Tomakane

 

 

 

 

 

 

L9

Cathy Kim

 

 

 

 

 

 

L54

Michelle Lizama

 

4

N249

Nikko De Leon Guerreo

SVS

4

C25

Crosby Schultz

GES

 

N251

Kevin Calibo

 

 

C27

David Hosono

 

 

N313

Christian Villanueva

 

 

C28

Ohmar Na

 

 

N314

Joel Chan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

T16

Anna Canico

WSR

5

K213

Kadmiel Ray

GCA

 

T16

Noemee Benig

 

 

K209

Daryl Lacaste

 

 

T5

Godiva Asanuma

 

 

K206

Bethany Garfil

 

 

T43

Martin Ramos

 

 

 

 

 

 

T33

Quincy Ngirarols

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Code

Event: CSPEAK C

School

 

Code

Event:

School

1

N244

Roman Tudela

SVS

1

 

 

 

 

N241

Vicente Manibusan

 

2

 

 

 

 

N308

?

 

3

 

 

 

 

N242

Joshua Villagomez

 

4

 

 

 

 

N243

Hope Gomez

 

5

 

 

 

2

C26

Madison Schultz

GES

 

 

 

 

 

C24

Marylyn Wiang

 

 

 

 

 

 

C22

?

 

 

Code

Event:

School

 

C35

Audry Jo Ada

 

1

 

 

 

3

N266

Patricia Metran

SVS

2

 

 

 

 

N262

Gilda Ogarro

 

3

 

 

 

 

N322

?

 

4

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

K256

Glen Paul Florendo

GCA

 

Code

Event:

School

 

K253

Aria Jaye Batallones

 

1

 

 

 

 

K251

Mary Antonette Alovera

 

2

 

 

 

 

K255

Abigail Dimaano

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

5

N234

Jovi Ann Arroyo

SVS

5

 

 

 

 

N235

Christine Fernandez

 

 

 

 

 

 

N236

Francine Nalazato

 

 

Code

Event:

School

 

N239

Elenor Garillo

 

1

 

 

 

 

N237

Chazrae DeLeon Guerreo

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

*

NJFL

 

 

December 10, 11, 2004 Marianas High School

 

Lincoln Douglas debate:

1. Nathan Taitano, SIS

2. Eli Sachs, SIS

3. Ryan Jenkins, SAS

4. Alice Tessen, SIS

5. Dennis Chan, SIS

 

Original Oratory:

1. Ellein Baiza, WSR

2. Crystal Garica, WSR

3. Leah Padilla, WSR

4. Angelo Tiamzon, WSR

 

Declamation:

1. Christina Cruz, HJHS

2. Aisha Joyner, GES

3. Jesselyn Dris, COV

4. Darren Demapan, HJHS

5. In Chul Ha, SCS

 

Dramatic Interpretation-A:

1. Ryan Ortizo, MCS

2. Mercilyn Kaneshi, COV

3. Emmanuel Wong Chu King, CCA

4. Ira Polero, WSR

5. Jesselyn Dris, COV

 

Dramatic Interpretation-B:

1. Mereylen Denora, SAS

2. Edlyn Taimanoa, EIS

3. Christa Wei, EIS

4. Ritchy Gatchalian, WSR

5. Antoinette Castro, COV

 

Humorous Interpretation:

1. Hiromasa Kanahara, EIS

2. En Yang Pang, MBA

3. Clifford Fejeran, SVS

4. Aisha Joyner, GES

5. Min Sol Kim, SCS

 

Duo Interpretation-A:

1. Cucal/Diestro, SVS

2. Pinon/Moanihan, GES

3. Lara/Kishimoto, EIS

4. Tayao/Dimapilis, SVS

5. Ha/Untalan, SCS

 

Duo Interpretation-B:

1. Shu/Shim, EIS

2. Kim/Wei, EIS

3. Mojica/Park, EIS

4. Samonte/Sotto, OES

5. Tumbaga/Park, SCS

 

Duo Interpretation-C:

1. Manglona/Leung, SCS

2. Flores/Denora, SAS

3. J. Lee/Ching, SCS

4. Orcine/Prado, GTC

5. Salen/Serran, HJHS

 

Story Telling:

1. Dony Hyun Shim, EIS

2. Crista Ching, SCS

3. Michael Shu, EIS

4. Hiromasa Kawahara, EIS

5. Darren Demapan, HJHS

 

Impromptu Speech-A:

1. Frank Yeung, MBA

2. Antoinette Castro, COV

3. Marie, Con-ui, HJHS

4. Julie Satur, COV

5. Rochelle Lynn Demapilis, SVS

 

Impromptu Speech-B:

1. Vira Starr Cucal, SVS

2. Kimo Omar, COV

3. Clifford Fejeran, SVS

 

Impromptu Speech-C:

1. E20 ?, MBA

2. Isabel Leung, SCS

3. Alice Tessen, SIS

4. Madisa Lisa Onni, SVS

5. Evonne Bennett, COV

 

Impromptu Speech-D:

1. Yvette Bennett, COV

2. Michael Camacho, WSR

3. Hiromasa Kawahara, EIS

4. Kevin Patubo, WSR

5. Jadine Sablan, MBA

 

Impromptu Speech-E:

1. Ryan Jenkins, WPS

2. Odessa Sacro, HJHS

3. Kyle Perez, WSR

4. Kevin De Torres, SVS

5. Dowen Jocson, WSR

 

Prose Reading Novice-A:

1. Saane Coleman, CCA

2. Krystal Ann Anade, CCA

3. Francine Tomei, SAS

4. Angela Prado, GTC

5. Madisa Lisa Onni, SVS

 

Prose Reading Novice-B:

1. Kanneth Caberos, GTC

2. Jove Jenn Maanahan, GES

3. Emmanuel Wong Chu King, CCA

4. Alex Park, SCS

5. Kay Park, SCS

 

Prose Reading Novice-C:

1. Evonne Bennett, COV

2. Joshua Sablan, SAS

3. Brian DelaCruz, WSR

4. DD7 ?, WPS

5. Lianbel, Villanueva, WSR

 

Prose Reading Masters-A:

1. Aisha Joyner, GES

2. Joan Lee, SCS

3. Krystele Chavez, CCA

4. Savanah Manglona, SCS

5. Mathew Wheat, HJHS

 

Prose Reading Masters-B:

1. Mercilyn Kaneshi, COV

2. Lissa Del Rosario, HJHS

3. Windy Opcine, GTC

4. Mereylyn Denora, SAS

5. Yan Ni Li, CCA

 

Prose Reading Masters-C:

1. Frank Yeung, MBA

2. Mika sablan, HJHS

3. Kevin De Torres, SVS

4. Antoinette Castro, COV

5. Ryan Ortizo, MCS

 

Prose Reading Masters-D:

1. Adeleyah Mojica, SCS

2. Miki Nadia DelaCruz, COV

3. Laura You-Mi Lee, MBA

4. Larra Ramos, HJHS

5. Champ Untalan, SCS

 

Poetry Reading Novice-A:

1. Nathan Torres, HJHS

2. Darren Apelo, SAS

3. Kevin Patubo, WSR

4. Marilu DelaCruz, WSR

5. Yoon Ha Jung, EIS

 

Poetry Reading Novice-B:

1. Ann Mariel Flores, SAS

2. Kay Park, SCS

3. Ronn Ta, SVS

4. Mark Deala, OES

5. T38 ?, WSR

 

Poetry Reading Novice-C:

1. Mary Cris Waing, HJHS

2. Kayla Santos, COV

3. James Rabauliman, OES

4. Krystal Ann Anade, SVS

5. Stacy Mafnas, COV

 

Poetry Reading Novice-D:

1. Donna Solomon, OES

2. Evonne Bennett, COV

3. R68 ?, HJHS

4. Rayvian Cabrera, WSR

5. Madelyn Tayao, SVS

 

Poetry Reading Masters-A:

1. Ryan Ortizo, MCS

2. Antoinette Castro, COV

3. Larra Ramos, HJHS

4. Maria Con-ui, HJHS

5. Judy Ann Tipples, HJHS

 

Poetry Reading Masters-B:

1. Jadine Sablan, MBA

2. Laura You-Mi Lee, MBA

3. Kevin Jardinero, HJHS

4. Bofan Zheng, HJHS

5. Alice Tessen, SIS

 

Poetry Reading Masters-C:

1. Frank Yeung, MBA

2. Hiromasa Kawahara, EIS

3. Odessa sacro, HJHS

4. Kyle Perez, WSR

5. Jamie Bartolome, WSR

 

Poetry Reading Masters-D:

1. Naomi Cabrera, HJHS

2. Jesselyn Dris, COV

3. Victoria Bellas, SCS

4. Lynne benevente, HJHS

5. Jessica Estrada, HJHS

 

ITS Solo Musical Theater:

1. Dony Hyun Shim, EIS

2. Mercilyn Kaneshi, COV

3. Mathew Wheat, HJHS

4. Antoinette Castro, COV

 

 

 

 

*

 

 

NFL

 

 

December 10, 11, 2004 Marianas High School

 

 

Lincoln Douglas Debate:

1. Henry Chan, SIS

2. Anita Hofschneider, MBA

3. Gretchen Smith, MHS

4. Michael DLG, MCS

5. Mathew DLG, MCS

 

Original Oratory:

1. Nicole Torres, GCA

2. Cherry Lou Rojo, MHS

3. Chang Mi Kim, EIS

4. James Castro, MHS

5. Dong Hwi Shim, SSHS

 

Dramatic Interp.:

1. Christian Wei, EIS

2. Rose Marie Wakit, SSHS

3. Zach Cabanes, EIS

4. Deolinda Santos, KHS

5. Ah Hil Kim, MHS

 

Humorous Interp.:

1. Priscilla Norman, CCA

2. JB Tabora, MHS

3. Mathew Quiatchon, MHS

4. Caisha Sablan, MCS

5. Richille Denora, SSHS

 

Duo Interp.:

1. Crisostomo/Villagomez, MCS

2. Loaborce/Songsong, KHS

3. Quiatchon/Lacsina,MHS

4. Kakuse/Kakuse, CCA

5. Lee/Briganza, MHS

 

USX:

1. April Vice, MHS

2. Tristan Ecal, SSHS

3. Cherry Lou Rojo, MHS

4. Ronn Arii, CCA

 

FX:

1. Tristan Ecal, SSHS

2. Seong Huon Lee, MBA

3. Ah Hil Kim, MHS

 

Expository Speech:

1. April Vice, MHS

2. JB Tabora, MHS

3. Gretchen Smith, MHS

 

Extemp. Com.:

1. Tristan Ecal, SSHS

2. JB Tabora, MHS

3. Jennifer, Jang, MHS

4. Jeannie Caballa, MHS

 

Story Telling:

1. Christian Wei, EIS

2. April Vice, MHS

3. Priscilla Norman, CCA

4. Zach Cabanes, EIS

 

Impromptu Speech-A:

1. Juanet Sablan, MCS

2. Caroline Lochabay, SIS

3. Cherry Lou Rojo, MHS

4. Jae Jung Lee, MHS

5. Chang Mi Kim, EIS

 

Impromptu Speech-B:

1. Dong Hwi Shim, SSHS

2. Jennifer Jang, MHS

3. Jae Eun Lee, MHS

4. JB Tabora, MHS

5. Zian Yang, EIS

 

Prose Reading Novice:

1. Letitia Cabrera, MCS

2. Anneka Hofschneider, MCS

3. Rafferty Dris, GCA

4. Christina Palacios, MCS

5. Caisha Sablan, MCS

 

Prose Reading Masters-A:

1. Jennifer Jang, MHS

2. Techiel Laborce, KHS

3. Gretchen Smith, MHS

4. Melissa Coleman, CCA

5. Jennifer, Benevente, SSHS

 

Prose Reading Masters-B:

1. Ryan Gutierrez, SSHS

2. Dong Hwi Shim, SSHS

3. Raneeza Cano, GCA

4. Roxanne Ferrer, MHS

5. Jessica Villanueva, KHS

 

Poetry Reading Novice:

1. Lettitia Cabrera, MCS

2. Dasou No, GCA

3. Christina Palacios, MCS

4. Carmela Bundoc, MCS

5. Jae Jung Lee, MHS

 

Poetry Reading Masters-A:

1. Rose Marie Wakit, SSHS

2. Ah Hil Kim, MHS

3. Jessica Villanueva, KHS

4. John Ermitanio, MHS

5. Sara Ko, GCA

 

Poetry Reading Masters-B:

1. Kelvin Rodeo, MHS

2. Techiel Laborce, KHS

3. Roxanne Ferrer, MHS

4. Ann Ermitanio, MHS

5. Camell Songsong, KHS

 

 

 

*

 

ITS

 

 

December 11, 2004 Marianas High School

 

ITS Mime (solo):

1. Alvin Lacsina, MHS

 

ITS Mime (duet):

1. Quiatchon/Tabora, MHS

 

ITS Monologue:

1. Rose Marie Wakit, SSHS

2. Mathew Quiatchon, MHS

3. Dong Hwi Shim, SSHS

4. Bernard Rivera, MHS

5. Alvin Lacsina, MHS

 

ITS Solo Musical Theater:

1. Ronn Arii, CCA

2. Kelvin Rodeo, MHS

3. Jennifer Jang, MHS

4. Jae Eun Kim, CCA

5. Deolinda Santos, KHS

 

ITS Duet Acting:

1. Yamashita/E. Jang, MHS

2. Caballa/Quiatchon, MHS

3. Gutierrez/Mungmitin, SSHS